“Az 1848-as szabadságharc kitörésének 175. évfordulójára emlékezünk. Bár nagyon rég volt, mégis olyan jelentőséggel bírt, hogy piros betűkkel írta be magát a történelembe és a magyar nemzet emlékezetébe. Történelmi esemény, hiszen sok éves elnyomás, zsarnokság után a nemzet saját kezébe vette a sorsát, szabadságot hirdetett. nemzeti kormányt alakított. A lelkes tömeg, élén vezetőikkel tudott lelkesíteni és mozgósítani. A nagy eszméket hirdető és azokért áldozatot vállaló márciusi ifjakat ünnepeljük, akik a népért és a néppel együtt küzdöttek egy jobb világért. A hazafias, közösségi szolgálat volt az első helyen. Van egy másik jeles évforduló is idén, Petőfi Sándor költőnk-forradalmárunk születésének 200. évfordulója (1823. január 1-jén született Kiskőrösön). Ő 25 évesen csatlakozott a forradalomhoz, kezdetben verseivel buzdított, elszavalta többször is a Nemzeti dalt, később csatlakozott a csatatéren harcoló honvédekhez, Bem József erdélyi seregéhez. Petőfi és a többi márciusi ifjú, hazafi példája ne lankadjon, hanem tovább éljen nemzetünk emlékezetében, mert minden korban szükség van elkötelezett közösségi vezetőkre, fáklyavivőkre.” (részlet Bogos Róbert beszédéből)
Az 1848-as szabadságharcról való megemlékezést – közel 20 éve – az ünnephez legközelebbi vasárnapon tartjuk. Így vált közösségi ünneppé.
Az ünnepi szentmise után az Emlékoszlopnál folytatódott a megemlékezés: ünnepi beszédet mondott: dr. Lukács Bence-Ákos csíkszeredai vezető konzul, Borboly Csaba megyei-tanácselnök, Becze István megyei tanácsos, a Székely Gazdaszervezet elnöke; a 12 pontot Dobos László alpolgármester olvasta fel, az imádságot a hősökért Ft. Tankó Szilveszter plébános vezette. A versösszeállításban forradalmi versek hangzottak el: Antal Zalán, Bilibok Csenge, Péter Szabolcs, Szőgyör Bíborka, Szőgyör Kinga és Szőgyör Csaba közreműködésével.
Idén is meghívottaink voltak a Csíkszentsimoni Fúvósok, akik zenéjükkel emelték az ünnep jellegét. Ugyanakkor megtiszteltek jelenlétükkel a Történelmi Vitézi Rend tagjai is.
Az emlékezés koszorúit helyezték el: Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa, Hargita Megye Tanácsa, Csík Területi RMDSZ, Csíkszentmihály Önkormányzata, Csíkszentmihályi Közbirtokosság, Történelmi Vitézi Rend, Ajnádi egyháztanács, Csíkajnádi Önkéntes Tűzoltók Egyesülete, Csíkajnádi Ifjúsági Szervezet, Szent István Szervezet képviselői. Az ünnepi megemlékezés a himnuszok eléneklésével ért véget.
Hálás köszönet mindenkinek, akik segítkeztek az előkészületekben; verset, beszédet mondtak vagy koszorúztak.
Éljen a szabadság! Székely-magyar honvédeink, hőseink emléke legyen áldott!















