2010. augusztus 28-29-én a csíkajnádi fiatalok/diákok egy része Alsó- és Felső-Háromszék, valamint Brassó környéki nemzeti emlékhelyeket látogatott meg. A kirándulásnak – amelyen 34 személy vett részt – első állomása a Nyerges–tető volt, ahol Bilibok Norbert elmondta Kányádi Sándor Nyergestetőn című versét, és elénekelték az ősi székely himnuszt. Meghatódva figyelték az ütközetet felelevenítő bemutatást, amelyet a kirándulás vezetője, Bogos Róbert magyartanár tartott; a kopjafák megtekintése után a reggeli következett.
Második állomás Kézdivásárhely volt, ahol épp a Kézdi Napok zajlottak. A céhtörténeti múzeum meglátogatása szintén nagy újdonság volt a kirándulók számára, leginkább a babamúzeum és népviselet ragadta meg figyelmüket. Innen a melegre való tekintettel a sepsiszentgyörgyi strandra vezetett a kirándulás, mely felfrissítette a társaságot, de volt olyan is, aki „szárazon megúszta”.
Alsó-Háromszéken, Zágonban kerestük fel a Mikes-emlékházat, udvarán a Mikes- mellszobornál rendkívüli magyaróra következett Mikes Kelemen erdélyi emlékiratíró életéről, munkásságáról.
Zágonból az útirány Kovásznára vezetett, a gyógyvizek városába, itt városnézés és szabadprogram volt. Innen Csomakőrös volt a következő úticél, ahol Kőrösi Csoma Sándorról tudtak meg érdekes információkat a résztvevők. Gelencén volt a szállás, ahol meglátogatták a Szent Imre műemlék-templomot, a Világörökség kincsét, a freskók alapján felelevenítve a Szent László legendáját.
Kézdi Napok lévén az esti koncerteken is résztvett az „egy cseppet sem fáradt” társaság, így másnap nehéz volt az elindulás.
Vasárnap Brassó volt a cél, ahol a Fekete templom – a csapat nagy sajnálatára – zárva volt, de a zuhogó esőben, mégis volt jókedv, így nem maradt el a városnézés sem.
Sepsiszentgyörgyön a múzeumlátogatás volt az elsődleges cél, különösen a Gábor Áron-féle eredeti ágyú megtekintése, illetve az állatkiállítás volt felejthetetlen emlék.
Hazafelé még egy rövid séta belefért a Csukás-tó környékén Tusnádfürdőn, ahol már érződött a csapaton a fáradtság és a honvágy.
A Szervezetnek az első ilyen jellegű szervezett kirándulása volt, amely nagyon jól sikerült, a fiataloknak/diákoknak nagy élményt jelentett, ezért a jövőben folytatni szeretnénk történelmi emlékhelyeink meglátogatását egy dél-erdélyi körút megtételével.
Megköszönjük a szervezők munkáját, a szállítást biztosító, szentegyházi Zita Serv. Com. szolgáltatását, illetve a kirándulás támogatóinak hozzájárulását, aminek segítségével létrejöhetett a rendezvény.
A kirándulást támogatta:
Hargita Megye Tanácsa – A Programok és Vidékfejlesztési Igazgatóság
Csíkajnád, 2010. szeptember 1.